Uwaga! Strona testowa, może zawierać błędy. Wszelkie uwagi prosimy kierować pod adres klubsingli@wp.pl

Menu

MIŁOŚĆ I ODPOWIEDZIALNOŚĆ

W związku z beatyfikacją a następnie kanonizacją Jana Pawła II jest dużo różnych inicjatyw, które chca uczcić Jego osobę i skierować nasz wzrok na to, czym było Jego życie dla nas osobiście, dla Polski, kościoła powszechnego i dla świata.
My polecamy książkę o tematyce najbliższej singlom, która prezentuje nauczanie Jana Pawła II nt. miłości, odpowiedzialności i małżeństwa.

Niektórzy twierdzą, że mówienie o miłości wymaga kultury słowa i nie można im odmówić słuszności. Jednak w nauczaniu JPII o miłości ludzkiej nie tylko kultura słowa rzuca się w oczy.
Książka "Miłość i odpowiedzialność", którą napisał jeszcze jako Karol Wojtyła,  jest kwintesencją jego nauczania na ten temat.
Autor nie poprzestał na swojej wiedzy teologicznej i filozoficznej ani nawet na doświadczeniu duszpasterskim w pracy z młodzieżą. Imponująco wygląda bibliografia książki, która zawiera naukowe pozycje literatury światowej z różnych dziedzin w oryginałach (ponieważ w tamtych latach nie było tłumaczeń na język polski).
A wszystko to spina jak klamra ogromna miłość i szacunek do człowieka, z jakim Karol Wojtyła odnosi się do wszystkich aspektów miłości ludzkiej.

Przemierza różne drogi z czytelnikiem, pokazując prowadzące do miłości kolejne etapy, które człowiek z reguły przechodzi bardziej lub mniej świadomie. A więc pisze o koleżeństwie, przyjaźni, narzeczeństwie i małżeństwie.
Zwraca uwagę na wartość wzajemnego poznawania się, na uczucia, na miłość i odpowiedzialność za drugiego człowieka, a wszystko to osadzone w miłości Bożej, która proponuje pewien porządek moralny w trosce o dobro każdego.
Ten porządek odrzuca utylitarne traktowanie przez człowieka zarówno siebie samego, jak i drugiej osoby, z którą ma do czynienia. Autor nie ucieka w sprawy duchowe, ale zachęca czytelnika do zadumy nad jednością psychofizyczną, jaką jest osoba ludzka wraz ze swoją sferą  duchową.

W ostatnim rozdziale opisuje życie seksualne kobiety i mężczyzny z jego uzasadnionym osadzeniem w życiu małżeńskim. Zarówno miłości oblubieńczej jak i prokreacji przypisuje należne im miejsca, zwracając uwagę na to, że miłość oblubieńcza realizuje się również wtedy, kiedy małżonkowie czasowo lub trwale nie mogą wydać na świat potomstwa.

Myślą przewodnią książki jest to, co najlepsze w człowieku - ta szczelina w sercu, która jest otwarciem się zarówno na Boga jak i na drugiego człowieka.

Książka dostępna w sprzedaży po niskiej cenie (również w sklepach internetowyvh)..

Dołącz do nas
Email:
Hasło:
 

Zapomniałeś hasła? przypomnij mi...

Zobacz: